<< Σκοπός του σχολείου δεν είναι - δεν πρέπει να είναι -
το σοφό παιδί, αλλά το ευτυχισμένο παιδί.
Κι αυτό το παιδί μόνο μέσα σε ένα δραστικό
και όχι σκυθρωπό σχολείο μπορεί να ολοκληρωθεί.... >>
Θεόδωρος Κάστανος
Τελευταία Ενημέρωση (Σάββατο, 02 Μάρτιος 2024 10:52)
Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας, από το 2013 αποφάσισε να τιμά τη μνήμη του Γιώργου Ροκίδη, εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής στο επάγγελμα, που έφυγε από τη ζωή ξαφνικά, στα 49 του χρόνια, στις 5 του Γενάρη του 2012.
Μα, μπορεί να πει κάποιος, και άλλοι άνθρωποι φύγανε από τη ζωή, αλλά δεν τους τιμάμε. Αυτόν γιατί; Η απάντηση είναι, γιατί είχε σπάνιες αρετές ως άνθρωπος.
Και όταν μιλάμε για αρετές εννοούμε τα καλά στοιχεία της προσωπικότητάς του. Αρετές είναι: το να λέμε την αλήθεια, να είμαστε εργατικοί, να σεβόμαστε τους μεγαλύτερους, να είμαστε ευγενικοί, να νοιαζόμαστε για το περιβάλλον και πολλές άλλες... Ο κ. Ροκίδης διακρίνονταν για τις εξής αρετές του:
Ως εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής στο Σχολείο ήταν προικισμένος. Του άρεσε ο αθλητισμός, αγαπούσε τα παιδιά, ήταν πολύ φιλικός με τους γονείς και τους συναδέλφους του και τον αγαπούσαν όλοι στο σχολείο.
Αγαπούσε τον αθλητισμό μα πάνω απ' όλα το μπάσκετ, το οποίο και υπηρέτησε πολλά χρόνια στον Σπάρτακο Διδυμοτείχου,ως προπονητής και ως έφορος.
Ήταν έξυπνος, του άρεσε η κοινωνική συναναστροφή και τον ενδιέφεραν ζωηρά τα κοινά και η πολιτική.Εκλέχτηκε τρεις φορές δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Διδυμοτείχου.
Δε χόρταινε τους φίλους του..., δε χόρταινε το παιχνίδι..., δε χόρταινε την πολιτική συζήτηση..., δε χόρταινε τη ζωή...
Τον αγαπούσαν όλοι στο Διδυμότειχο κι εκείνος έπρεπε όλους να τους χαμογελάσει, να τους χαιρετίσει, να τους σταθεί. Συγγενείς, φίλους, συναδέλφους, συμπολίτες.
Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 30 Μάιος 2024 16:32)
Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η γιορτή της 25ης Μαρτίου από τους μαθητές της ΣΤ΄Τάξης .Οι μαθητές παρουσίασαν το θεατρικό έργο ''Το Μεγάλο μας Τσίρκο '', του Ιάκωβου Καμπανέλη.
Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 30 Μάιος 2024 16:33)