Στα πλαίσια σχετικού προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης που εκπονείται από την Α' και Β' τάξη του Σχολείου, με υπέυθυνη την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Μακρίδου Φωτεινή, οι μαθητές σήμερα είχαν την ευκαιρία να κάνουν έναν πολύ όμορφο περίπατο στην ύπαιθρο, που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το Σχολείο μας!
Κατά μήκος μιας σύντομης διαδρομής , μα με οργιώδη, πλούσια βλάστηση, οι μαθητές κάνοντας ολιγόλεπτες στάσεις, ήρθαν σε επαφή με την αυτοφυή χλωρίδα της περιοχής. Έμαθαν όχι μόνο για τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά τους, αλλά άκουσαν και ιστορίες που η παράδοση του τόπου μας έχει συνδέσει μαζί τους.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Τόσο απ' τη απρόσμενη επαφή τους με τη φύση, όσο και από τη συνειδητοποίηση της χρησιμότητας των φυτών στη ζωή του ανθρώπου.
Τελευταία Ενημέρωση (Σάββατο, 13 Μάιος 2017 13:33)